Dieta podle krevních skupin

08.03.2014 21:45

Zakladatelem diety podle krevních skupin je americký lékař a specialista na přírodní medicínu James D´Adamo. Vycházel ze skutečnosti, že rozdílné populační skupiny původních lidí měly výrazně odlišné stravovací možnosti a z nich vyplývající stravovací zvyklosti. Lidský organismus má sice vysokou adaptační schopnost, ale adaptace probíhá velmi pomalu. Stravovací zvyklosti našich předků máme zakódovány v genech.

Podstata diety podle krevních skupin.

Každá krevní skupina má specifické vlastnosti, to může mít souvislost s onemocněními typickými pro tu kterou krevní skupinu. Tato onemocnění mohou být způsobena konzumací některých potravin – některé potraviny jsou pro jednu krevní skupinu prospěšné, pro jinou škodlivé. Lektiny (chemické látky proteinového nebo glykoproteinového (molekuly některých sacharidů jsou navázány na bílkovinu) nebo polysacharidového charakteru) jsou přirozenou součástí všech potravin. Mají rozdílné chemické složení. Každý lektin po konzumaci dané potraviny, ve které je obsažen, působí na nositele jednotlivých krevních skupin odlišně. Podle tohoto principu by měly existovat čtyři různé způsoby stravování, tj. pro každou krevní skupinu jiný.

 

Charakteristika krevní skupiny 0                                                                                   

Tato krevní skupina je nejstarší, původně ji měli všichni lidé. Tuto krevní skupinu měli pravěcí lovci a sběrači, jejichž hlavní potravou bylo maso, případně i ryby (záleželo na lokalitě, ve které dané skupiny lovců a sběračů žily). Strava byla doplňována listy, kořínky, divoce rostoucími obilovinami a bylinami. Tito lidé žili velice aktivním způsobem života. Podle D´Adama produkuje žaludek nositelů krevní skupiny 0 více kyseliny chlorovodíkové a díky tomu jejich organismus snadno štěpí stravu bohatou na bílkoviny. Nositelé této krevní skupiny jsou díky zvýšené produkci kyseliny chlorovodíkové méně náchylní k parazitárním infekcím, ale jsou ohroženi bakterií Helicobacter Pylori a tím i vředy žaludku a duodena. Často se u nich vyskytují potravinové alergie.

Vhodné potraviny: drůbež, libové maso, ryby a plody moře, olivový olej, lněný olej, vejce, zelená listová zelenina, listy z kořenové zeleniny, ovoce (kromě ostružin),česnek, jodidovaná sůl, kari, řasy kombu, kajenský pepř. Z nápojů je nejvhodnější čaj (zelený, bílý, ovocný).

Nevhodné potraviny: čočka, pšeničné, žitné a kukuřičné výrobky, květák, bílé zelí, růžičková kapusta, lilek, brambory, bílé žampiony, výhonky vojtěšky, černé olivy, houby shitake, ostružiny, kokos a jeho výrobky.

Špalda, pivo, červené a bílé víno jsou neutrální potraviny.

Potraviny přijatelné v malém množství: pohanka, topinambury, luštěniny, sójové výrobky, ořechy, rýže a rýžová mouka, kvinoa, rajčata, med, cukr, čokoláda, mléčné výrobky.

Jelikož nositelé krevní skupiny 0 reagují bezprostředně na stres, potřebují se odreagovat intenzivním pohybem, ideální je aerobik, bojové sporty, posilování, jízda na kolečkových bruslích, jogging.                                                                                                                                                   

Charakteristika krevní skupiny A                                                                                           

Krevní skupina A je druhá nejstarší skupina, vznikla v době, kdy začal být nedostatek lovné zvěře, a lidé byli nuceni přejít k zemědělskému způsobu života. Těmto lidem vyhovuje typ stravy semivegetariánské (semivegetariáni nekonzumují pouze maso velkých zvířat). Žaludek lidí s touto krevní skupinou produkuje málo kyseliny chlorovodíkové, následkem toho jsou tito lidé náchylní k parazitárním infekcím. Rovněž jsou ohroženi anémií a rakovinou prsu.

Vhodné potraviny: ryby s tmavým masem (okoun, treska, makrela), hlemýždi, drůbež, zelené fazolky, sójové boby a výrobky z nich, čočka, arašídy, dýňová semena, naťová cibule, mrkev, kedlubna, naklíčená pšenice, brokolice, špenát, česnek, ostružiny, švestky, meruňky, fíky, ananas, citrony, grapefruity. Nejvhodnějšími nápoji jsou ovocné čaje.

Nevhodné potraviny: maso velkých zvířat, ryby se světlým masem (platýs, mořský jazyk), plnotučné mléko, mléčné výrobky (kromě zakysaných), olej z kukuřičných klíčků, fazole, máslo, paprika, brambory, batáty, bílé zelí, melouny, banány, mango, papája, pomeranče, pepř, ocet, kečup.

Kukuřice a rýže jsou neutrální potraviny.

Potraviny přijatelné v malém množství: olivový a lněný olej, zakysané mléčné výrobky, cukr, čokoláda, melasa, vejce, pšeničné výrobky, výtažek z mořských řas.

Nositelé krevní skupiny A se nejlépe odreagovávají duševní činností, je pro nezbytné se uvolnit. Optimální jsou pro ně různé druhy relaxačních cvičení, strečink, procházky, jízda na kole.

Charakteristika krevní skupiny B                                                                                                                                            Nositelé této krevní skupiny jsou potomci kočovných pastevců z východní Evropy a střední Asie. Mají některé vlastnosti krevní skupiny 0 i krevní skupiny A. Nejvhodnější je pro ně smíšená strava, ve které nechybí maso, obilí, ovoce, zelenina ani mléčné výrobky. Nositelé této krevní skupiny jsou náchylnější k degenerativním onemocněním virového původu.

Vhodné potraviny: maso (jelení, srnčí, králičí, skopové, jehněčí), mořské ryby, mléčné výrobky - zejména jogurty ( s výjimkou tvrdých sýrů), olivový olej, luštěniny, výrobky ze špaldy, rýže, ovsa, listová zelenina, ananas, švestky, hroznové víno, ostrá koření. Nejvhodnější nápoje jsou zelený čaj, ovocné a zeleninové šťávy.

Nevhodné potraviny: slepičí a kuřecí maso, korýši, mlži, mušle, hlemýždi, arašídy, tvrdé sýry, sezamová a slunečnicová semínka, kukuřice, pohanka, pšenice, žito a výrobky z nich, rajčata, olivy, granátová jablka, pepř, slad, skořice, kečup.

Potraviny přijatelné v malém množství: krůta, losos, lněný olej, máslo, sójové produkty, rýže, těstoviny, brambory, med, cukr, čokoláda.

Nositelé této krevní skupiny umí skrývat stres, mají se věnovat středně namáhavým sportům, např. tenisu, turistice.

Charakteristika krevní skupiny AB                                                                                                                                             Tato krevní skupina je nejmladší a nejvzácnější. Její nositelé jsou nejlépe přizpůsobeni novým potravinám – masu domácích zvířat, obilninám, mléčným výrobkům. Nositelé této krevní skupiny bývají náchylnější k chronickým virovým infekcím a k rakovině.

Vhodné potraviny: světlé ryby (např. platýs, halibut), hlemýždi, mléčné produkty, hlavně zakysané, vejce, olivový olej, lněná semínka, čočka, sója a výrobky z ní (hlavně tofu), výrobky z rýže, ovsa, žita, zelená zelenina, ananas, grapefruit, kiwi, hrušky, jablka, citrony, hroznové víno, třešně, papája, okurky, kořenová zelenina, fazole, česnek, řasy kombu, mořská sůl, zázvor. Nejlepšími nápoji je čaj (ovocná, zelený, bílý, černý) a káva.

Neutrální potraviny jsou pšenice a pohanka. Kukuřice je sice též neutrální potravinou, ale u nositelů krevní skupiny AB dochází po její konzumaci k nárůstu tělesné hmotnosti.

Nevhodné potraviny: hovězí a kuřecí maso, korýši, lískové ořechy, sezamová semínka, avokádo, artyčoky, paprika, mango, banány, rebarbora, pomeranče, rychlokvašená zelenina, pepř, nakládané potraviny.

Potraviny přijatelné v malém množství: libové jehněčí a skopové maso, zvěřina a králík v kombinaci s tofu, máslo, arašídy, výrobky ze špaldy, rajčata, ocet, čokoláda, cukr, pivo, červené a bílé víno.

Nositelé krevní skupiny AB, stejně jako nositelé krevní skupiny A, zvládají stres pomocí duševní činnosti. Mezi druhy sportů vhodné pro nositele této krevní skupiny patří plavání, turistika, různé druhy relaxačních cvičení, jízda na kole.

Hodnocení

Dieta podle krevních skupin vychází ze správného předpokladu, že každý člověk má jiné nutriční potřeby, které jsou dány geneticky. Příslušníci různých ras a tedy i různých krevních skupin nezůstávali však na jednom místě, ale migrovali, čímž docházelo ke křížení krevních skupin a následkem toho k vyměňování genetického potenciálu. Dieta podle krevních skupin nezohledňuje Rh faktor, který je buď pozitivní (je obsažen v krvi daného jedince) nebo negativní (není obsažen v krvi daného jedince). Stravování se podle krevních skupin je obtížně realizovatelné, na trhu se objevilo mnoho nových potravin, které jsou svým složením tak komplikované, že nelze rozhodnout, pro kterou krevní skupinu je daná potravina vhodná a pro kterou není. Další problém nastává pro lidi s různými onemocněními, díky kterým musí vyloučit ze svého jídelníčku některé potraviny a následkem toho je zúžen výběr vhodných potravin. Dieta podle krevních skupin je jednostranná, což s sebou přináší riziko nedostatku některých látek,a riziko zdravotních problémů. Výjimkou jsou nositele krevní skupiny AB, ti jediní mají pestrou, vyváženou stravu. Například nositelé krevní skupiny 0 mohou mít nedostatek vitamínů skupiny B a také vápníku, zato si mohou vykoledovat nadměrnou konzumací masa dnu. Významným zdrojem vápníku jsou sice také ryby, málokdo u nás konzumuje ryby stejně často jako mléčné výrobky, mléko. Vápník je též obsažen v potravinách rostlinného původu, naše tělo je ho však schopné využít z těchto zdrojů pouze v omezené míře. 

Další riziko hrozí při přechodu na běžnou stravu, dochází totiž k jo-jo efektu.

Zdravě jíst a hubnout lze bez dodržování zásad diety podle krevních skupin.