Vitamín C
Vitamín C, je jedním z vitamínů rozpustných ve vodě. Chemický název tohoto vitamínu je kyselina L-askorbová (sumární vzorec C6H8O6). Vitamín C je třeba přijímat potravou, lidské tělo ho není schopné vytvořit samo. Chybí nám enzym, který je schopen prostřednictvím látkové výměny vytvořit vitamín C z cukru. Vitamín C je nezbytný pro tvorbu kolagenu, posiluje imunitu, působí antioxidačně, protiinfekčně, protizánětlivě. Jeho nevýhodou je citlivost na teplo, varem se ničí, a citlivost na oxidaci.
Účinky vitamínu C
Vitamín C je nezbytný pro vznik aminokyselin hydroxylysinu a hydroxyprolinu, tím se podílí na syntéze kolagenu. Vitamín C je potřebný pro tkáňové dýchání, podporuje vstřebávání železa, tvorbu bílých krvinek, a tím posiluje imunitní systém. Vitamín C patří mezi silné antioxidanty. Antioxidanty jsou látky, které chrání buňky před poškozením nestabilními molekulami, známými jako volné radikály. Antioxidanty neutralizují účinky volných radikálů a tím jim zabraňují poškodit buňky. Antioxidanty mohou zpomalit, a někdy dokonce zabránit vzniku rakoviny. Mezi antioxidanty patří kromě vitamínu C např. vitamín E, vitamín A, selen, zinek, lykopen.
Vitamín C je také nezbytný pro mnoho biochemických procesů, které souvisejí s činností mozku. A nejen to, vitamín C urychluje také regenerační procesy a podporuje hojení ran.
Denní doporučené množství vitamínu C je 70 až 100 mg. Zvýšenou potřebu tohoto vitamínu mají kuřáci, aktivní sportovci, ženy užívající antikoncepci, všichni, kteří užívají acylpiryn a kortikosteroidy a také při nachlazení, chřipce a dalším infekčním onemocnění.
Léčivé účinky vitamínu C byly známy už dříve
Americký lékař a propagátor léčby nevyléčitelných onemocnění čerstvými zeleninovými šťávami, dr. Norman W. Walker svým klientům doporučoval hojně konzumovat čerstvé ovoce a zeleninu, jako přírodní zdroj vitamínu C. Podle něho nedostatek vitamínu C nepůsobí pouze špatné hojení ran, osteoporózu, ale i mnohé další nemoci, např. Parkinsonovu chorobu, předčasnou senilitu. Dle jeho tvrzení je vitamín C důležitým redoxsystémem, tj. systémem, kde probíhají vedle sebe oxidační a redukční chemické reakce, které jsou ve vzájemné rovnováze.
Linus Carl Pauling, laureát Nobelovy ceny a jeden z nejvýznamnějších chemiků a biochemiků 20. století, tvrdil, že nedostatek vitamín C způsobuje zvýšenou hladinu cholesterolu, onemocnění srdce a cév. Vitamín C je antagonista (má opačné účinky) lipoproteinů-A, hlavní složky plaků v cévách pacientů s aterosklerózou. Vitamín C by měl být přijímán v přírodní formě tj. konzumací čerstvého nebo mraženého ovoce a zeleniny.
Novinka: vitamín C jako lék proti rakovině
Dle posledních studií v onkologii vysoké dávky vitamínu C působí toxicky cíleně na nádorové buňky. Této vlastnosti vitamínu C začala v tomto roce využívat některá onkologická centra v naší republice a aplikují nemocným vitamín C prostřednictvím infuzí. Dávka 0,75 až 1,5 g vitamínu C na kilogram tělesné hmotnosti působí toxicky cíleně na nádorové buňky. Tak vysoká dávka vitamínu C nemá šanci překonat střevní bariéru a dostat se do krve, proto je vitamín C aplikován nitrožilně. Léčba vitamínem C se používá jako doplňková léčba, která není hrazena zdravotními pojišťovnami. Není však drahá, vyjde na stovky korun, což se při výrazném zlepšení výsledků i vedlejších účinků, a tím i kvality života nemocného, vyplatí. Léčba vitamínem C je vhodná pro každého kromě pacientů s onemocněním ledvin a ledvinovými kameny.
Nadbytek vitamínu C
Předávkovat se vitamínem C není možné, nadbytečné množství tohoto vitamínu je z těla vyloučeno močí. Přírodní vitamín C je účinnější než syntetický, tj. chemicky vyrobený vitamín C.
Nedostatek vitamínu C
Při nedostatku tohoto vitamínu dochází ke snížené pevnosti cévních stěn, hlavně vlásečnic, snížení pevnosti zubního patra, a k následnému vypadávání zubů, a ke zvýšené krvácivosti. Nedostatek vitamínu C způsobuje také větší náchylnost k infekcím.
Kde najdeme vitamín C
Zdroji vitamínu C jsou ovoce a zelenina, např. šípek, rakytník, citrusové plody, brokolice, hlávkové zelí, špenát, kiwi, květák, rajčata, černý rybíz, jahody. Je vhodné jíst ovoce a zeleninu, zdroje vitamínu C s potravinami bohatými na vápník a hořčík. Vápník a hořčík podporují vstřebávání vitamínu C.